background

Budujeme biotopy

Jsme dlouhodobě aktivní v ochraně přírody a životního prostředí. Vlastníme 49 hektarů půdy v katastrech obcí Kozmice, Kobeřice, Raduň, Krčmaň u Olomouce a Valašská Bystřice. V biotopech obnovujeme základní funkce krajiny a podporujeme ohrožené a chráněné druhy organismů – ptáků, obojživelníků, bezobratlých živočichů a ryb. Chceme zachovat přírodu pro současné a budoucí generace lidí, kteří v ní nalézají odpočinek a útěchu.

Loni jsme převzali také péči o městský pozemek v tzv. civilizační poušti u kruhového objezdu na silnici I/57 mezi Opavou a Brankou u Opavy. Na jaře jej obsadíme rostlinnými druhy a budeme sledovat jejich schopnost udržet se na ploše dlouhodobě.

Více o našich ekoaktivitách si přečtěte a krásné obrázky živočichů si prohlédněte na https://natura.semix.cz

Celým naším firemním kolektivem prostupuje velmi kladný vztah k přírodě. V roce 2009 začali majitelé naší firmy skupovat pozemky nivních luk u řeky Opavy, asi 20 km od Semixu. Postupem času zde vybudovali unikátní biotop o rozloze 64 hektarů, který spokojeně obývají ptáci, obojživelníci, hmyz i byliny. Mnoho z nich jsou již chráněné druhy. Velkou atrakcí je stádo 26 hřebců exmoorských divokých koní, kteří na lokalitě spásají trávu a pomáhají v údržbě biodiversity, množení bylin. Jezírka biotopu byla důmyslně vyhloubena tak, aby si potřebnou výšku vodního sloupce našel každý obojživelník. A že jich v Kozmicích žije bezpočet druhů! Těší nás i několik želv bahenních, které se nám k jezírkům nastěhovaly. 

Kromě rozlohou největších Kozmických luk se staráme ještě o dalších 6 přírodních lokalit na území Moravy. Jen 5 km od Semixu je Raduňský mokřad. Na ploše 1,4 hektaru tu v přírodních jezírkách žijí čolci skvrnití a mnoho druhů žab, poletují vážky. Každý rok zde pořádáme oblíbené komentované prohlídky.

Napište nám

Brzy se vám ozveme zpět

    picture