Vegetariáni jsou zdravější

Studie zkoumající vliv živočišných a rostlinných bílkovin potvrzují negativní vliv přílišné konzumace masných výrobků na lidské zdraví.

Maso nám dodává esenciální aminokyseliny, bez kterých lidský organismus nemůže fungovat. Také nám poskytuje pocit sytosti. A v neposlední řadě, většině lidí velmi chutná.

Za konzumaci živočišných bílkovin ale platíme velkou cenu.

Ekologickými dopady, jaké se zaznamenávají při zpracování masa, je produkce skleníkových plynů CO2 a metanu. Dále je strava z živočišné produkce násobně náročnější na obhospodařovanou plochu – produkce rostlinných krmiv pro výživu hospodářských zvířat zabírá až 71% celkové obhospodařované půdy.

Z pohledu veganů je při vynechávání živočišných produktů velmi důležitý také aspekt etický. Je spojený s nehumánním zacházením se zvířaty ve velkochovech.

 

Dopady na vlastní zdraví. Studie, která je přehledně shrnuta v publikaci autora David Sinclair, konec stárnutí prokázala přímou souvislost mezi konzumací masa a těmito faktory: vysoká úmrtnost, kardiovaskulární choroby, onemocnění rakovinou. Další studie odhalila souvislost mezi konzumací červeného masa a rakovinou slinivky a prostaty.*

Naopak je prokázáno, že nahrazením živočišných bílkovin rostlinnými přímo klesá úmrtnost.**

Zároveň, pokud tělo čelí nedostatku aminokyselin celkově nebo mu chybí konkrétní aminokyselina, vystavuje se stresu, který aktivuje okruh přežití. Při testování na myších se ukázalo, že dieta s nízkou hladinou methioninu u těchto tvorů aktivuje obranné mechanismy a prodlužuje zdravý život o 20%. ***

* www.cancer.org S.Simon: „World Health Organisation Says Processed Meat Causes Cancer“, American Cancer Society, 26. října 2015

** M.Song, T.T Fung, F.B. HU, „Associations of Animal and Plant Protein Intake with All-Cause and Cause-Specific Mortality“, JAMA Internal Medicine 176, č. 10

*** C.Hine, C.Mitchell aj.R. Mitchell,:“ Calorie Restriction and Methionine Restriction in Control of Endogenous Hydrogen Sulfide Production by the Transsulfrufation Pathway“

 

A jak se masu vyhnout?

Všechny aminokyseliny je možné získat z rostlinných zdrojů. Spíše jde o množství, které vzhledem k poměru hmotnosti masa a rostlin je méně. Denně bychom měli přijmout přibližně 15% bílkovin z celého energetického příjmu. Konzumace potravin bohatých na proteiny je pro lidský organismus velmi důležitá, jelikož jsou zdrojem esenciálních aminokyselin (valin, leucin, izoleucin, fenylalanin, lyzin, metionin, tryptofan a treonin), které si naše tělo nedokáže samo vyrobit a je odkázáno na jejich přívod potravou. A právě luštěniny jsou vhodnou alternativou při získávání (rostlinného) proteinu.

Maso lze tedy nahradit jídlem na bázi luštěnin. Klíčené luštěniny mají nabízí lepší látkové složení se, odstranění antinutričních látek (α-galaktosidy, kyselina fytová a jiné) a navýšení obsahu látek protektivních (například bílkoviny).

Pro sýry existuje alternativ v podobě rostlinných sýrů. Stále však platí, že je vhodné přijmout přibliženě 15% bílkovin z celkového energetického příjmu. Je proto dobré dbát na složení, mnohé rostlinné sýry obsahují proteinové izoláty.

Jogurty je potřeba nahradit jogurtovou kulturu rostlinnou alternativou nás navedla k produktu Ovsánek, který na českém trhu momentálně nemá konkurenci. Jedná se o zakysaný ovesný výrobek. Vyrobili jsme jej fermentací (kysáním) předem naklíčeného ovsa, za působení bakterií mléčného kvašení, neobsahuje žádnou složku živočišného původu.

Mléko - jako vhodnou alternativou mléka doporučujeme nápoje z ovsa. Obsahují (stejně jako ovesný dezert) beta glukany a pro docílení sladké chuti (obdobné mléku) není zapotřebí přidávat takového množství cukru, jako se běžně přidává v mléčných výrobcích.

Vegan burger

"Maďarský Polreich" doporučuje Vegan Burger od Semixu

Veganský burger Semix zaujal slavného maďarského kuchaře a stand up komika Rácze Túrkeveie Lajose.

Napište nám

Brzy se vám ozveme zpět

picture